Home Jak powstaje miód i inne produkty pszczele
Jak powstaje miód i produkty pszczele
Miód wytworzony jest przez pszczoły z nektaru kwiatów. Kwiaty wydzielając nektar wabią pszczoły. Każdy żywy organizm, rośliny także, dążą do rozmnażania. Czas kwitnienia to okres godów roślinności. Wspaniałymi kolorami, zapachem,wydzielanym nektarem przyciągają pszczoły. W czasie pobierania nektaru pyłki kwiatowe przylepiają się do nóżek, skrzydełek, główki, i tak mimo chodem pszczoła roznosi pyłki, zapyla kwiat. Nektar pobiera do specjalnego zbiorniczka zwanego wolem miodowym i zanosi do ula. Tutaj składowany jest do komórek, przechodzi okres dojrzewania. Pszczoły dokonują przeróbki, wzbogacają w enzymy, odparowują nadmiar wody. Następuje cykl przemian chemicznych w wyniku których powstają cukry proste glukoza i fruktoza, oraz właściwości antybiotyczne miodu. Pszczoły ciągle go przenoszą z miejsca na miejsce, jeżeli stwierdzą że miód jest gotowy, zasklepiają komórki woskiem. Miód wtedy gotowy jest do przechowywania.

Dlaczego pszczoły produkują miód? Miód pszczoły produkują na własne potrzeby, gdyż jest dla nich pokarmem. A że są bardzo pracowite, zaradne i przewidujące, toteż gromadzą tyle ile mają sił, by było na zapas i jak najwięcej.

Świat roślin i pszczół jest piękny i zasobny w pokarm dla człowieka. Wiele milionów lat temu człowiek odkrył że miód jest bardzo pożywny i zdrowy. Toteż korzysta z tych zapasów, w zamian troskliwie się nimi opiekuje, stwarza jak najlepsze warunki.

 

 

 

© 2009 pasieka-urbaniak.pl Designed by ITMT